A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Srí Lanka - Cestopisy

Srí Lanka s baťůžkáři 3.2.-22.2.2016

Šest lidí cestovalo tři týdny s batohy na zádech po západním a jižním pobřeží, ve vnitrozemí a na pár dnů navštívilo i východní pobřeží. Cestopis zahrnuje mimo itinerář hlavně ceny atraktivit, jízdného, navštívených hotelů a restaurací pro představu celkové útraty. A to jednoduše proto, že stejně jako většina lidí jsem si i já myslela, že na Srí Lance je hodně levno a co se mi nevleze do batohu, tak jednoduše a levně nakoupím až na Cejlonu. Není to až zas tak pravda, takže doufám, že vám poznámky pomůžou v plánování jak trasy, tak ubytování a poskytnou vám tipy na ty nejlepší restaurace:)

Několik poznámek na úvod: V době dovolené jsme měli kurz 1rs=0,1723kč
Na Srí Lance není levně - lepší ubytování (klima nebo větrák, čisté povlečení, koupelna, někdy v ceně snídaně) stojí kolem 850,-/pokoj/noc. Jídlo (nejen, ale hlavně v restauracích na pláži) stojí kolem 170kč (těstoviny), kolem 200-500kč (ryby, mořské plody), rice&curry v místních jídelnách stojí 25-60kč, v „lepších“ jídelnách (kde turisté) 40-70kč, čokoládové rotti na pláži stojí i 100kč (a v centru nebo u silnice 34kč!). Ovocné džusy stojí cca 34-50kč na pláži i v centru. Vstupné do všech památek je drahé pro turisty (pro místní je cena směšná) – Sigirya 3700rs (640kč)/os, Pidurangala 500rs/os, NP Uda Walawe dle počtu lidí ve skupině (čím více lidí, tím levnější – my v šesti lidech zaplatili s džípem a vstupem každý 2580rs(440kč), želví farma 500-1000rs/os, velryby v Mirisse (usmlouváno na 2000rs/os), chrám Buddhova zubu 1000rs/os, čajové továrny 250-500rs/os (Handunugoda zdarma!).
Jídlo– v supermarketech (ty jsou jen ve větších městech) je velký výběr sušenek (ale všechny na stejné brdo), olejů na vlasy apod., čokolád je málo (semtam značky Toblerone, Mars, Snickers, ale ty dražší než v ČR), pečivo jen balené (jen sladké anebo tousty), alkohol se tu neprodává. Pekáren je ještě méně než supermarketů, taky jen ve větších městech. Alkohol (i pivo) jen ve wine storech (pivo zde 200rs).
Restaurace – místní jsou rádi, když vám chutná, takže je normální, že stojí za zády během jídla a pořád se ptají, jestli si jídlo užíváme, jestli jsme šťastní apod. V každé restauraci a místní jídelně je umyvadlo (většinou i mýdlo), místní jí rukama. Jednoznačně nejlepší (a zároveň levná) restaurace s rotti a kotti jsou Dewini Rotti Shop v Mirisse a s velkým výběrem skvělých jídel je Chill v Elle.
Počasí – nepodceňovat sluníčko. I dopoledne, když bylo zataženo a my byli ve vnitrozemí, jsme se spálili (a to jsme používali kvalitní opalovák SPF 50 Ladival), sluníčko zapadá už od 18h a v 19h je úplná tma. Od 16:30 začínají lítat komáři.
Tuktuky – v Colombu brát jen s tachometrem (cca 50rs/km) a hlídat s GPS, kama nás vozí (aby schválně nenajížděl více km), jinde bez tachometru a předem usmlouvat cenu.
Jezdí tu více druhů autobusů. Červené jsou nejpomalejší, bílomodré rychlejší a pak expres dálkové busy s klimou.
Pár vybraných navštívených měst/vesnic: Bentota (Z pobřeží) je hodně drahá (pivo 300rs, džusy 300-450rs, jídlo kolem 1000rs)!
Mirissa je levnější, obchody podél cesty se suvenýry, hodně restaurací a barů na pláži, i v centru jídelen s levnými rotti a rice&curry, ale žádný wine store ani supermarket, jen jeden bankomat. Nejlepší a nejlevnější rotti (oceněné 1.místem na Tripadviser) je Dewini Rotti Shop (hůře k nalezení, uvnitř vesnice mezi domy místních, ale vždy plné turistů). Trincomalee – nevyplatí se tam jezdit, bez turistů, málo hotelů a barů na pláži, v centru města žádné restaurace, jen obchody pro místní (ale centrum velké a je tu obchod s kořením, jediný, co jsme za celou dobu objevili!).
Galle – velké město, my navštívili jen staré opevněné město (pěkné uličky, hodně kaváren, ale i drahé), během dne dost rozpálené a není tam moc stín
Weligama – blízko Mirissy (z Mirissy busem za 15min, 18rs/os), větší centrum, více obchodů, supermarket, wine store, hodně bank, pláže pro rybáře. Krásná, prázdná pláž až cca 10min jízdy směr Galle, pak odbočení doleva a uličkou cca 15min pěšky.
Matare – velké město a centrum, odtud odjíždí expres busy (rychlé s klimatizací) do Colomba
Kandy-levné, velké město s obchody (čaje, koření, suvenýry), trhy, na ulici Dalada Vidiya (jít nahoru od zastávky s hodinami, směrem k chrámu B.zubu) blízko vedle sebe supermarket+levná restaurace Devon+Mlesna Tea Store (nejvíce vhodné na nákup dárkových balení čajů)

Itinerář naší cesty byl: 1 den 4.2. Colombo
2 den 5.2. Colombo – Bentota
3 den 6.2. Bentota
4 den 7.2. Bentota – Gale – Mirissa
5 den 8.2. Mirissa
6 den 9.2. Mirissa
7 den 10.2. Mirissa – Udawalawe
8 den 11.2 Udawalawe - Haputale
9 den 12.2. Haputale - Ella
10 den 13.2. Ella
11 den 14.2. Ella - Kandy
12 den 15.2. Kandy
13 den 16.2. Kandy -Dambulla
14 den 17.2. Dambulla - Trincomalee
15 den 18.2. Trincomalee
16 den 19.2. Trincomalee - Colombo - Mirissa
17 den 20.2. Mirissa
18 den 21.2. Mirissa
19 den 22.2. Mirissa – Colombo

3.2.-4.2. Praha - Colombo Letěli jsme s Turkish Airlines, nemůžu si je vynachválit, vše bez problémů, bez zdržení, skvělý servis, deky, polštáře, obrazovky s nejnovějšími filmy v každé sedačce, cestovní taštička s papučema, ponožkama, špunty, kartáčkem a pastou, balzámem a maskou na oči. Jídlo vždy s předkrmem (tzatziki, humus, jogurt), hl.jídlem (kuře, mořské plody, těstoviny, brambory, rýže) a dezertem, pečivem a máslem/marmeládou, „bezedné“ alko a nealko, kovové příbory. Let byl Praha-Istanbul 2h, Istanbul-Male-Colombo 11h. Cesta tam trvala 15hodin, zpět trvala 20h (7hodin čekání v Istanbulu!). Na letišti jsme proměnili rupie (kurz jsme usmlouvali na 152,50rs/EU a 142rs/USD). Z letiště (je blízko Negomba, dál od Colomba) jsme vyšli před bránu a až tam chytili taxík (za 20USD do Colomba), je to levnější.

5.2. Colombo - Bentota Z Colomba Fort jsme se do Bentoty dostali klimatizovaným mikrobusem (62km, 2,5hodiny, bus jel ve směru Galle) za 200rs/os. Na pláži je minimum barů a restaurací, jsou špinavé a všude jsou toulaví psi. Centrum vesnice není žádné, ani suvenýry ani restaurace, ani supermarket či větší obchod, jen u silnice dvě horší restaurace. Je tam několik želvích farem, spicy garden (ale dá se říct, že ani jedno není nutné navštěvovat). Spicy garden je zadarmo, ale pak se dává spropitné průvodci a masérům, cca 1000rs/170kč). Bydleli jsme v hotelu Kurumba Hill, asi 10km v kopci nad Bentotou, tuktukem jsme se sem dostali za 500rs (usmlouvané na max). Je to čistý hotel, ale bez teplé vody, dolní pokoje levnější a horší (bez klimy, jen s větrákem), horní pokoje dražší a hezčí (s klimou), majitel je velmi sympatický, za příplatek udělá snídani (90,-/os) i večeři (velká ryba na česneku, rice&curry, dhal, hodně ovoce), na snídani nám daroval každému ananas.

6.2. Bentota (želví farma, river safari, spicy garden, pláž) Z hotelu jsme jeli tuktukem za 500rs na blízkou želví farmu (je jich tam více, zavezli nás nejprve do jiné, která stála 1000rs/os a pořád přemlouvali, ať jdeme tam, asi kvůli provizi), kde nám za 500rs/os ukázali různé želvy, mohli jsme si dokonce pochovat malé želvičky. Kdybychom přišli večer, tak se platí 1000rs/os s tím, že budeme pouštět malé želvy do moře. Tuktukář nás pak zavezl do nedaleké osady, kde jsme si domluvili safari na řece (tam jsme poprvé viděli turecké záchody se šlapkama, šli jsme na záchod do domu místních). Safari vyšlo na 5500rs/člun na 2hodiny, z toho většinu času nás vozili po březích řeky, kde nám ukazovali různé ptáky, varany a leguány, dali nám na hlavu malého krokodýla a až pak jsme posledních 15minut jeli mangrovými lesy. Žádné velké krokodýli jsme neviděli. Pak jsme jeli na Bentota Beach (prý jedna z nejkrásnějších na ostrově), která byla teda hodně prázdná (bez barů a restaurací, bez lidí), ale pěkná. Pak jsme šli do Spicy garden, kde nás provedl zaměstnanec, povyprávěl a ukázal různé koření a dal nám i čaj ochucený vanilkou, hřebíčkem, skořicí, a ten byl výborný. Zjistili jsme, že každé koření je na všechny potíže na světě a dost nás při prohlídce poštípali komáři. Pak nás posadil na lavičky a málem nás nutil nechat se masírovat od místních „učňů“. Za masáž každý musel zaplatit 1000rs a za prohlídku jsme pánovi dali taky 1000rs. Prohlídka končila v obchodě, kde se snažili prodat oleje z koření a tinktury a čaje za šílené ceny, padaly i pětimístné částky. Bentota je známá pro své Spicy garden a želví farmy, ale ty jsou i v dalších vesničkách, které jsou určitě levnější a hezčí než tato drahá a liduprázdná vesnice.

7.2. Bentota – Galle - Mirissa U Rail station v Bentotě jsme chytli bus směrem na Matare a jeli do Galle, města UNESCA (70rs/os, 50km, 1,25h). Na vlakovém nádraží v Galle jsme si uschovali krosny za 50rs/batoh a šli do starého města. Ale bylo kolem poledne, strašná výheň a málo stínu, takže jsme město jen proletěli, dali si první srílanský černý čaj s mlékem a skořicí v kavárně (těch je ve starém městě hodně), viděli slavný maják, mešitu, prošli se po hradbách a utíkali na bus směr Matare, který nás za 1hodinu a 53rs/os zavezl do Mirissy. Tady jsme přes booking zamluvili hotel IRENA (5000rs/pokoj/noc), který je docela hůře k nalezení (ulička „uvnitř“ vesnice, mezi domy místních). Hotel je zcela nový a nedostavěný, chybělo dodělat horní patro (takže když začalo pršet, střechou valila voda až do haly a domácí v kuse vynášeli kýble ), takže jsme bydleli v přízemí a byli jsme úplně první hosté, domácí na nás koukali jak na zjevení a měli z nás velkou radost. Pokoje jsou jak z pohádky, krásné dřevěné postele s nebesy a k tomu sladěný nábytek, televize, lednička, klimatizace a větrák (polovina pokojů je zbytečně velkých a druhá polovina hodně malých, že se tam nedá skoro ani pohnout).

8.2. Mirissa (Welligama) Na snídani nám domácí nachystali tousty, džem, máslo, volské oka, mísu nudlí a ovoce. Všechno chystali na novinách a šátcích na zemi v malé místnosti bez oken, ledničky, kuchyňské linky (za týden tam přibyla lednice a police!). Našli jsme kavárnu Lavazzu (hned u silnice), nedaleko ní je i dobrá jídelna I&I (výborné čokoládové rotti za 150rs!! a hodně levné jídlo, fanta;sprite;cola za 50rs, džusy za 200rs) a chytli bus do Welligamy (18rs/os, 15min cesty, směr Galle). Welligama je daleko větší než Mirissa, ale pláže jsou spíše pro rybáře, nejsou čisté ani pěkné. My ale našli pláž severně od města, hodně dlouho jsme šli pěšky ulicí, až došli k malé zátoce, kde byl jen jeden stánek (tam nám udělali výbornou rybu se salátem za 1200rs), bez turistů a s nádhernou pláží (blízko byl korálový útes).

9.2. Mirissa (velryby) S paní domácí jsme usmlouvali výlet lodí Danushka na pozorování velryb za 2000rs/os (v centru zpočátku nabízí za 6000rs/os, pak zlevní na 25000-3000rs/os. Ráno nás vyzvedli tuktukem (ten byl už v ceně výletu) v 6:45 a odvezli do přístavu a pluli jsme menší lodí s málo turisty, což bylo skvělé, že jsme se nemuseli mačkat. Na lodi jsme dostali i snídani (muffiny, obložené pečivo, vodu a fruko). Výlet trval celé dopoledne, 7-11:15, viděli jsme jednu velrybu několikrát (většinou z dálky a jen kousek ploutve) a hejno delfínů. Na moři je denně moc výletních lodí, které doslova uhání a obkličují velryby a delfíny, aby turisté viděli to, co si zaplatili.

10.2. Mirissa – NP Uda Walawe a krmení malých slonů Ráno jsme jeli busem do Matare a tam si odchytli dodávku, která nás za 5000rs (nejnižší cena za celou dovolenou, řidiče jsme asi natáhli!) dovezla do vesnice Uda Walawe. Po cestě jsme projížděli Tangallou a bylo nám líto, že jsme tam nestrávili ani den, její pláže patří mezi nejkrásnější a centrum je velké a rušné, s barevným krásným chrámem. Ubytovali jsme se v bungalovech Bird Paradise Inn, který je trochu dál od hlavní silnice mezi vesnicí Uda Walawe a NP. Když jsme chtěli jet na večeři do větší Embipitiye, museli jsme dlouho čekat u hlavní silnice, až nám někdo zastaví, sveze nás do vesnice a odtud vzít bus za 40rs/os do Embipitiy (ta je sice větší, ale škaredá, bez obchůdků a restaurací). Pak jsme jeli zpět, ať stihneme krmení malých slůňat v Elephant Transit Home (4x denně, v 8; 12; 15; 18h, za 500rs/os, další den jsme uznali, že to byly zbytečně vyhozené peníze, slůňata jsme viděli z velké dálky, zpoza plotu, krmení trvalo 30min a daleko větší zážitek jsme měli z pravého safari).

11.2. NP Uda Walawe – Haputale Do NP jsme jeli další den brzy ráno, v 5:30 (ještě další 2hodiny byla dost zima, takže jsme hodně mrzli pouze v kraťasách a tričkách, v hotelu jsme usmlouvali cenu za džíp na 2500rs), odmítli jsme nabídku „manažera“, že mu máme dát peníze a on nám koupí vstupenky předem a koupili je až ráno sami za 2580rs/os (měli jsme skupinovou slevu). Řidič nás vezl jinými cestami než ostatní, takže jsme byli často jediný džíp široko daleko (což byla jinak rarita, džípů s turisty je v safari obrovské množství a hodně to kazí celkový dojem). Viděli jsme opravdu hodně slonů (i zblízka), někdy dokonce celé stádo, buvoly, srnky, opice, krávy, pávy, papoušky. Samozvaný manažer hotelu, mladý kluk, byl hodně „vlezlý“, až nám to bylo dost nepříjemné, snažil se nám organizovat náš pobyt a další cestu, nakonec jsme ale souhlasili s jeho návrhem, že za 6500rs nás odveze po safari v 10:30 dodávkou do Haputale. Jeli jsme zkratkami, kopci, zatáčkami, zastavili v jedné horské vesničce na banány (kg za 50rs/8,5kč!!) a na řidiči šlo vidět, jak je po 3hodinové cestě unavený. V Haputale bylo o dost chladněji, jakmile zašlo sluníčko, tak nám byla zima i v dlouhých kalhotách a rukávech. Ubytovali jsme se v hotelu Eagle Best Inn (jedny Češky ho hodně chválily, ale byl to náš nejhorší pokoj za celou dovolenou, pokoje malinké a ne moc čisté, deky a polštáře a ručníky smrděly, 2900rs/pokoj/noc se snídaní), ale majitel byl milý, ochotný, poradil nám, co navštívit. Šli jsme do opatství Adisham, což je busem cca 3km od centra (10rs/os) a pak pěšky plantážemi. To bylo ale zavřené (je otevřeno jen o víkendech a ve svátcích), takže jsme ho obešli vyšlapanou cestičkou, koukli aspoň zpoza plotu do zahrad a šli cca 1,5km lesem na vyhlídku (opět doporučenou Češkami). Vyhlídka nás dost zklamala, nebylo co k vidění, navíc už kolem 15h rychle padá mlha. I s jídlem v Haputale je to horší, není tam moc hotelů ani restaurací, kde se dá najíst. Jedli jsme v místní jídelně, kde sedělo pár turistů (Byriani za 130rs), ale obchůdků s oblečením a jídlem je dost a hlavně jsme tam potkali nejvíce Čechů za celou dovolenou (každý druhý turista byl Čech).

12.2. Haputale (Lipton´s Seat, čaj.továrna Dambatenne)- Ella Po delším čekání na domluvenou snídani jsme vyrazili busem v 8h směr Dambatenne (30min, 30rs/os), na vyhlídku Lipton´s Seat. Výběrčí se nás pokusil trochu podvést, naúčtoval nám dost vysokou cenu za krátkou vzdálenost a jízdenky nám nedal. My bychom to asi ani nepostřehli, ale cizí turista si to nenechal líbit a tak dlouho se s výběrčím hádal, až mu vrátil půlku peněz, načež jsme se začali hádat taky. Výběrčí nám teda taky vrátil peníze a my byli ponaučeni, že odteď chceme vždy před placením jízdenku, abychom měli jistotu, že platíme správnou cenu. U čaj.továrny Dambatenne jsme vystoupili a i když nám hodně tuktukářů nabízelo svezení až na vrchol, my se vydali 7km pěšky. A byl to ten nejkrásnější zážitek, rozhodně se vyplatí pěšky jít. Procházka nekonečnými plantážemi, kde pracují sběračky čaje, nám zabrala 1,5h a akorát včas (v 10h, pak začne padat mlha) jsme vyšli na vyhlídku (platí se 50rs/os). Za tak krátkou dobu, ve vnitrozemí, dopoledne a s faktorem SPF30 jsme se stihli dokonce i spálit, takže se rozhodně nevyplácí podceňovat sluníčko. Hned pod vyhlídkou je obchůdek, kde nabídnou konvičku s čajem a různé druhy malého občerstvení (sladké chilli kuličky, chlebové placky, pirohy – každý ks za 40rs, konvička za 270rs). Pak jsme sešli dolů a šli na prohlídku čaj.továrny (250rs/os), která zpracovává černý čaj. Prohlídka byla sice zajímavá, ale průvodci jsme vůbec nerozuměli (měl špatnou výslovnost a taky hučely stroje), byl tam pouze malý výběr čajů ke koupi a bez ochutnávek. Hned potom jsme si vyzvedli batohy z hotelu a šli na vlak do Elly (50rs/os, 24km). Protože se místenky musí rezervovat i týdny dopředu (a stojí 600rs), museli jsme necelou hodinku jízdy stát. V Elle jsme bydleli v hotelu Tea Garden (v centru města, ale na kopci, a proto s krásným výhledem, pěkné pokoje i prostředí celého hotelu, se snídaní). Ella je turistické, rušné město, s hodně restauracemi a obchody, s jedním supermarketem. V restauraci Ella Holiday Inn mají výborné jídlo různých kuchyní, ale zase dražší, ve vyhlášeném Dream Cafe docela dobré zákusky (které jsou zbytečně drahé). Jednoznačně nejlepší (a taky dražší) byla restaurace Chill, která byla právem úplně nacpaná turisty. Dali jsme si výborný ledový mátový čaj (za 300rs), a naprosto skvělý Lumpreis (za 790rs, rice&curry s deseti druhy curry, nastrouhaným kokosem=sambol, mango chutney, papadam, vejcem a kuřetem v těstíčku, cuketou a další zeleninou, vše zabalené a pečené v banánovém listu). Bistro Curd Shop je taky známé, ale my byli dost zklamaní, obsluha byla dost pomalá, hodně zmatená a jejich rotti (prý tady hodně dobré) nebylo vůbec rotti v porovnání s Mirissou.

13.2. Ella (vodopády, čaj.továrna) Ráno jsme jeli busem směr Wellawayi k vodopádům Rawana Falls (jsou hned u zastávky busu, cca 15min cesty, 20rs/os), pak jeli zpět do Elly a nechali se vyvézt tuktukem (za 200rs, 2,5km) do čajové továrny Newburg Green Tea Factory. Prohlídka (za 500rs/os, továrna má několik ocenění za BIO kvalitu, Fairtrade apod.) byla zajímavější než v první továrně, průvodci bylo více rozumět a stroje nejely, jen když je zapínal na ukázku, na konci jsme dostali i konvici s čajem na ochutnávku. Nejkvalitnější čaj je prý Broken Orange Pekoe, který jsme i koupili (za 400rs 100g) a poté Gunpowder special (za 500rs 100g), který má nejvíce kofeinu.

14.2. Ella (Little Adams Peak) - Kandy Ráno jsme šli na Little Adams Peak, vycházeli jsme v 7h a zpět byli už v 9h. Cesta zabrala jen 35min, doprovázela nás smečka psů. Polovina cesty se jde stejně jako do továrny Newburg, až u hotelu Flower Garden se zahne doprava na úzkou prašnou cestu a pokračuje dál. Vyhlídka byla pěkná,ale zdaleka ne tak jako na Liptons Seat. Pak jsme šli na vlak (minulý den jsme si koupili místenky v 1. třídě v obchodě T-Sips Tea Shop za 1150rs/os do Peradeniyi (6km od Kandy)). 1. třída ve vlaku byla plná turistů, s wifi, TV, barem a klimatizací a těch 168km jsme jeli 8h15min! Trasa z Elly do Kandy patří prý mezi nejkrásnější na světě, ale zase nic nepředčilo Liptons Seat. Na nádraží v Peradeniyi jsme museli vzít tuktuk (aut.zastávka je vzdálena až cca 1km) a jeli do hotelu Kandy Paris (na kopci, na JV konci jezera, pěkné čisté pokoje s obrovskou terasou, na střeše skákaly opice!). Kandy je velké město se snad nejlepší možností nákupu, s velkým centrem plným obchůdků s čaji, kořením, oblečením, velká tržnice, hodně pekáren, restaurací, dokonce i anglický pub a KFC! Na ulici Dalada Vidiya (musí se jít nahoru od zastávky s hodinami, směrem k chrámu Bud.zubu) blízko vedle sebe stojí supermarket, levná restaurace Devon a Mlesna Tea Store (nejvíce vhodné na nákup dárkových balení čajů). Kandy má ale docela zmatený systém nádraží. Má asi tři autobusové nádraží, těžko se tam člověk vyzná a ještě hůře hledá konkrétní autobus.

15.2. Kandy (sloní sirotčinec, botanická zahrada)
Ráno jsme jeli busem do Karandunpony (55rs/os, 1,5h, 50km, bus směr Kegalle - nebo lze jet busem ve směru z Udamully do Rambukkany a vystoupit v Pinnawalle), z tama tuktukem za 200rs do sirotčince Millenium Elephant Foundation (vstupné dle jízdy na slonovi (1000-3000rs/os), při objednání online 15% sleva). Z návštěvy sirotčince jsme všichni byli hodně rozpačití. Na slony byl hodně smutný pohled, sloni vypadali hodně apaticky, celý den otročí turistům, v řetězech na krku a nohách musí vozit jednoho turistu za druhým a na povel poslouchat slonovody (=mahauty), jinak dostanou ostrým hrotem do ucha nebo Achillovy paty. Není to ani tak sirotčinec, jako spíše lákadlo pro turisty, kde se snaží vyždímat co nejvíce peněz. I když na webu a vstupenkách varovali, že mahautům už další peníze dávat nemáme, mahauti i tak vždy nenápadně nastrčili ruku a snažili se dostat nějaké spropitné za službu, za kterou jsme u vstupu už dávno zaplatili! Většina turistů vždy chce navštívit sirotčinec, aby si šáhla na slona a mohli se na něm povozit. Ale opravdu to není tak skvělé a rozhodně se tato návšteva může vynechat, aspoň pro dobro těch zubožených zvířat. Pak jsme chytli u centra dálkový bus do Kandy (120rs/os, 1h), vystoupili v Peradenyi a šli do botanické zahrady vstup 1100rs/os, místní platí cca 100rs/os!!!). Zahrada předčila naše očekávání, je opravdu obrovská,je tam mnoho zajímavých rostlin, obří bambusy, skleník orchidejí a obrovské množství velkých netopýrů a opic.

16.2. Kandy (chrám Buddhova zubu) – Dambulla Ráno jsme šli do chrámu Buddhova zubu (1000rs/os), vyplatí se tam jít v čase púdži (probíhá v 5:30, 9:30 a asi 18:30), kdy je možné vidět celý obřad uctívání Buddhy, kdy se prochází postupně několika místnostmi, kde se darují květiny a zapalují vonné svíčky. Odpoledne jsme jeli busem do Dambully (100rs, 2h), ale z centra města jsme museli jet tuktukem zpět 7km, protože hotel Family Park (pěkné bungalovy v pěkném prostředí, bazén, nejlepší a nejbohatší snídaně za celou dovolenou) je mimo město (ale na bookingu bylo napsáno pouze 1,1km).

17.2. Dambulla (jeskynní chrám Royal Rock Temple, zlatý chrám Golden Temple) – Sigirya,Pidurangala - Trincomalee Domluvili jsme si dodávku za 11000rs na celý den i s cestou do Trincomalee. Vyjeli jsme v 7h ráno a zastavili před městem, kde je slavný jeskynní chrám a zlatý chrám. Jeskynní chrám se skládá z pěti krásně zdobených jeskyní, umístěných na kopci, kam se jde po nekonečných schodech plných opic a toulavých pejsků. Byli jsme první návštěvníci a věnoval se nám průvodce (prohlídka stála pouze 1000rs za všechny!!), který nám dobrou výslovností hodně věcí vysvětlil a popsal a my se dost dozvěděli. Zlatý chrám vypadá dost kýčovitě, vevnitř jsme nebyli. Poté jsme jeli k Sigiryi (část z nás šla tam, vstup 3900rs/os!!) a část z nás na Pidurangulu (500rs/os, výhled na Sigiryu). Odtud jsme jeli do Trincomalee, kde jsme v Uppuveli našli hotel Sea Lotus Park na pláži (bez snídaně za 5500rs/pokoj/noc, bez wifi na pokoji, s klimou, s bazénem). Trincomalee je malé město, kam se nevyplatí moc jezdit, bez turistů, málo hotelů a barů na pláži, v centru města žádné restaurace, jen obchody pro místní (ale centrum velké a je tu obchod s kořením, jediný, co jsme za celou dobu objevili!). Na pláži Uppuveli je jeden bar a pár hotelů. Hodně zde fouká, neustále se mění počasí a jsou velké vlny.

18.2. – 19.2. Trincomalee – Colombo – Mirissa Po prvním stráveném dnu v Trincomalee jsme se rozhodli vrátit se do Mirissy. Takže jsme zajeli na vojenské letiště cca 10km od města, kde si koupili letenky (9700rs/os, 45min letu) a další den v 16:15 odletěli do Colomba. Z Colomba jsme jeli busem (ale ne dálkovým!! takže cesta trvala 3h) do Mirissy. Výběrčí se nás zase pokusil obrat a naúčtoval nám 2x větší cenu než ostatním! Ale my už byli tak naštvaní z jejich drzosti, že jsme mu to dali najevo a nakonec nám vrátil přeplatek i s jízdenkou (takže opravdu vždy požadovat jízdenky, jinak vás 100% vždy oberou). V Mirisse jsme šli už do našeho známého hotelu Irena, kde paní domácí nás s velkým překvapením a radostí vítala. 20.2. Mirissa (Handunugoda) Ráno jsme vyrazili do poslední čajové továrny Handunugoda Virgin White Estate nedaleko Mirissy, mezi Weligamou a Welhengodou, která zpracovává vzácný bílý čaj (nedotčený lidskou rukou) a patří mezi továrny nejblíže položené moři na světě. Jeli jsme busem (40rs, 30min, směr Galle) a vystoupili u Kathaluwa Road a z tama tuktukem (6km, 700rs se zpáteční cestou).Ochotný pán nás provedl zahradou, kde pěstují kaučukovníky, pepř, skořici, mango, mahagon, čaj apod. a o všem podrobně povykládal. Pak nás zavezl na terasu, kde nám naservírovali jejich speciální čaj s dezertem, poté nás provedl po továrně a nakonec se s námi rozloučil v obchodě (nechtěl žádné peníze za prohlídku!!!). V obchodě bylo velké množství čajů, které jsme mohli ochutnat, a nikdo nám nestál za zády, ani nám nic nenutil. Čaje byli ale o hodně dražší než v kterékoli jiné továrně i obchodu (vše min.kolem 1000rs, ale zase tam měli poprvé a naposled jogi čaj).

21.-22.2. Mirissa, Colombo Poslední dva dny jsme strávili na plážích. S domácí domluvili dodávku, která nás zavezla až do Negomba na letiště (po dálnici, za 13000rs).

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@