A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Srí Lanka - Cestopisy

Jih + vysočina + východ za 19 dní

Na Sri lance jsme byli s přítelem celých 19 dní (od 24.7.-11.8.2016) a byla to paráda! Spousta zážitků, za super peníze! Protože jsme nechtěli naši dovolenku začít hned cestováním, ale lenošením, naše první zastávka byla na jihu, kde jsme relaxovali na pláži, potom jsme se vydali na vysočinu a dovču zakončili opě relaxem na plážích na východě.

Před cestou na Sri lanku jsme si řekli, co vše bychom chtěli vidět, jak by mohla asi naše cesta vypadat, …nad naše očekávání jsme jeli celou dobu dle plánu a viděli naprosto vše, co jsme chtěli.

Naše cesta: Kolombo - Matara - Tangalle - Udawalawe - Ella - Nuwara Ellia - Dalhousie - Kitulgala - Kandy - Trincomalle - Nilaveli.

Letiště - centrum Kolomba
Určitě doporučuji si koupit srí lanskou simkartu hned na letišti - pokud máte v plánu hodně cestovat, data vám mnohokrát „zachrání“ život. Na co si ale dejte určitě pozor je aktivace simkarty - nám ji neaktivovali a bylo velmi nepříjemné to později řešit, ale i to jsme nakonec zvládli. Taky jsme ještě vybrali peníze samozřejmě. Můžete měnit- doporučuji dolary na LKR (EURo nevychází teď dobře) a nebo jednoduše vyberte z bankomatu. Když jsme vybírali, tak jsme většinou platili 100 až 200 LKR poplatek + si samozřejmě účtovala ještě naše česká banka. Z letiště v Kolombu můžete jet do centra taxikem, tuk tukem, nebo (šíleně klimatizovaným) autobusem. My si vybrali cestu autobusem - jedna cesta vyjde na 110 LKR. Autobus i tuktuky najdete na levé straně, když se vydáte z letiště. Určitě Vás budou přemlouvat, abyste jeli tuktukem, nebo taxi, ale autobus je opravdu naprosto vklidu a jezdí podstatě každou hodinu.
Autobus Vás vyhodí na šíleně chaotickém autobusovém nádraží (šílené pro ty, kdo ještě nebyl na srí lance, podruhé je to už fakt vklidu :) ). Vymotali jsme se mezi autobusy a vydali se na hlavní cestu, odkud jsme šli napravo a pak stále rovně na vlakové nádraží (cca 5 minut pěšky - není třeba brát tuktuk).
Na nádraží se kupují jízdenky podle třídy ve které chcete jet - všude psali, že je třeba kupovat jízdenky do 2 třídy max, ale vzhledem k tomu, že je na Sri lance spoustu turistů, tak 2. a 1. třídy byly nacpanější, než ty 3. a rozdíl jsem v kvalitě moc neviděla.

Kolombo - Matara (2 noci)
Vlakem to trvá do Matary asi 4 hodiny - můžete se stavit po cestě v Galle, je to tam podle všech moc hezké, ale my jeli rovnou do Matary. Matara je takové malé chaotické městečko, ale podstatě největší (kromě Kandy a Kolomba) ve kterém jsme na Sri lance byli. Ubytování najdete myslím všude na Polhena beach -my spali první noc v luxusu ), taky jsme si připlatili (3500 LKR noc), ale další noc jsme už spali v ubytování za 1700 LKR (na bookingu je to Madiha Ocean Waves). Nemá to ubytování ještě moc označené, ale najdete to tak, že je tam cedule Comfort room. Co se týče pláže, tak je relativně pěkná, podstatě na nikoho nenarazíte. Doporučuji vyzkoušet zastavování autobusů, hned, jak budete moct. Vypadá to šíleně, ale po druhé jízdě to bude už brnkačka. Stačí mávnou a naskočit - turistům autobus zastavuje, místním přibržďuje. Matara - Tangalle (1 noci)
Do Tangalle se dostanete autobusem - jede z hlavního nádraží a trvá to asi hodinku. V Tangalle se vůbec nemusíte bát, že byste v tuto dobu nenašli ubytování - tam se o turisty perou a jsou schopní nabídnout ubytování bez smlouvání za 1500 LKR. My jsme nakonec brali s výhledem na moře a svojí teráskou, i přesto jsme však platili 2000 LKR. Pláž je tu krásná a jsou tady hrozně velké vlny. Ani jednou jsem tady neplavala, jenom se očvachtala. Přítel do vody však vlezl, musel ale dávat vážně pozor - pokud plánujete do těchto míst s dětmi, opravdu nedoporučuji.
Domluvili jsme si tady noční výpravu na mořské želvy. Do Rekawy jsme jeli tuktukářem, který tam na nás i počkal - oni to znají takže stačí jenom nasednout - my platili 1400 LKR za tuktukáře a za želvy dáte 1000 LKR/osoba, ale jenom v případě, že uvidíte želvy.

Tangalle - Udawalawe (1 noc)
Z Tangalle jsme jeli rychlím autobusem přímo do Udawalawe a trvalo to asi hodinku. V Udawalawe bylo spoustu ubytování obsazených, takže jsme trochu hledali, ale nakonec našli. V hotelu jsme domluvili jeep a vyrazili do parku. Prý je lepší tam jet brzo ráno, protože se zvířata jdou napít, ale my jsme jeli odpoledne a bylo to taky fajn. Bohužel začalo po cestě pršet, tak jsme se děsili, že neuvidíme nic, ale nakonec to bylo super, protože se sloni v bahně hrozně moc rochnili. V Udawalawe není co jinak k vidění, takže druhý den doporučuji odcestovat.

Udawalawe - Ella (2 noci)
V Udawalawe jsme jeli autobusem do Hapatule z tama do Elly. Někdy jezdí autobuse z přestupem, první musíte jet do Wellawayi a až potom do Hapatule. My měli štěstí. V Elle bylo spoustu ubytování obsazených. My zvolili Ella Rock view - krásný výhled, sice trochu dražší, ale ráno jsme si mohli dát snídani na terase s krásným výhledem. Ella je kouzelná jejich rotti je tady boží. Výšlap na Little Adam´s peak zvládne úplně každý - někteří šli dokonce i v žabkách - já doporučuji tenisky, nebo sportovní sandály - budete se moct podívat i na hůře přístupný výhled. Taky doporučuji výlet na Ella rock - pokud se po cestě nahoru ztratíte, nezoufejte, potkáte plno takových - doporučuji jít mezi čajovníkama stále napravo směr kopec - možná se Vám bude zdát, že jdete furt dokola, ale ono to tak jenom přijde - hlavně moc nevěřte místním - asi si dělají srandu, ale posílali nás asi 3 krát špatným směrem. Potom tady můžete navštívit Tea faktory - je zde vstup (500 LKR na hlavu), dostanete na konci čaj. Výklad teda nestojí za nic. Ale dostanete vtipné čepičky a návleky na nohy. Taky můžete zamířit do Herb´s faktory - provádí to takový dědáček,který je moc hrdý na to, co vypěstoval a spoustu Vám toho i řekne. Stojí to nějaký ten drobák.

Ella - Nuwara Ellia (1 noc)
Z Elly jsme jeli vlakem - 60 km jsme dali za 3 hodiny. Připravte se na velký šok - teploty tady můžou být o více jak 10 stupňů nižší - my jsme za jeden den vypili skoro půl litra slivovice, jaká nám byla zima. Pro ten zážitek super, ale kvůli počasí (hrozně pršelo a fučelo - teploty 14 stupňů) jsme velice nic z Ellie neměli. Navštívili jsme továrnu čaje, která byla velká, výklad byl zajímavý a bylo to zadarmo. Samozřejmě se očekávalo, že po konzumaci čaje zdarma, dostanete chuť nakoupit plno čaje domů.

Nuwara Ellia - Dalhousie (2 noci)
Protože jsme chtěli dát Adam´s peak, museli jsme do Dalhousie. Vzhledme k tomu, že nebyla sezóna, museli jsme nejprve do Hatonu, z Hatonu do, pak do Maskelie a pak Dalhousie. My zvolili autobus, ale cesty jsou hrozně klikaté, takže ti co to nezvládají určitě nedoporučuji. Vlakem do Hatonu a až potom do Maskelie. V Maskelie Vás vyhodí uprostřed vesnice, protože autobus do Dalhousie nejezdí přímo z konečné zastávky, ale z centra vesnice. Snad Vám revizor řekne, že máte vystoupit. Nám řekl. Do Dalhousie to jede asi další hodinku. A opět se nemusíte bát, že zde neseženete ubytování - mimo sezónu se tu o turisty perou. V Dalhousii se můžete projít po okolí, mezi čajovýma plantážema, nebo jenom tak. Je tu blízko jezero, opravdu krásné. A je tu hlavně Adams peak. Vzhledem k tomu, že mimo sezónu se nahoru nedere plno turistů a nejsou otevřené čajovny, cestu dáte při rychlejším tempu za 2 a čtvrt hodiny. My jsme vyšli moc brzo a mrzli jsem nahoře hodinu. Doporučuji si vzít teplé oblečení a nejlépe i suché na převlečení. Pokud si myslíte, že jste otužilci, tak nahoře opravdu nebudete. Navíc musíte na samotný vrchol bosky a to je teprv něco. My bohužel neviděli nic v toto roční období je bohužel Adam´s peak často zahalen v mlze. I když je dole krásně nahoře nejde nic vidět, ale může to být i naopak. Po výšlapu doporučuji relax, relax. My jsme měli před sebou bohužel kaňoning v Kitalgule.

Dalhousie - Kitalgula
I když se Vám to může zdát neskutečné, tak z Dalhousie jede přímý autobus do Kolomba (tedy po cestě jede i přes Kitalgulu). Takže jsme z původní cesty která měla být Maskelia- Haton- Kitalgula, nasedli před hotelem do autobusu a za 2 hodinky se nechali vysadit v Kitalgula. My jsme měli kaňoning objednaný přes internet, kdybysme ale věděli, že je možnost objednávky na každém kroku, tak nás to vyjde i na méně peněz. Kaňoning byl pro nás velký zážitek, ale asi to bylo tím, že to bylo poprvé. Jinak ze 4 „atrakcí“ dělají velkou věc. Trvá to necelou hodinu sjedete 1 „kluzavku“ pak druhou a pak skočíte z jedné skály a pak z druhé a to je konec.

Kitalgula-Kandy (2 noci)
Do Kandy se nedostanete přímákem. Musíte první do Ginigathena a pak do Kandy. Kandy je krásné město. My jsme hned na nádraží natrefili na hodného tuktukáře. Sura Tours - 072 961 94 80, surangamadu85@gmail.com, který nám i doporučil ubytování za velmi dobré peníze, podstatě hned u jezera. Suranga nás vzal i na celodenní výlet - účtoval si 2500 LKR - jeli jsme na slony, ne do sirotčince, ale na místo, kde můžete zaplatit za koupání se slonami, focení a krmení. A to vše v jednom balíčku. Nás to stálo pro dva 8000 LKR. Pak nás vzal do herb´s faktory - která je zadarmo, ale nezapomenou Vám zdůraznit výhody jejich produktů, zavedou vás do obchůdku a udělají masáž, abyste něco koupili. Další zastávka byla v tea faktory, která byla asi nejlepší ze všech. Skvělý výklad, stroje v provozu, milý personál a taky relativně levné čaje. Další zastávka byla v klenotnictví, kde jsme se toho dozvěděli strašně moc o safírech. Prohlídka byla zdarma, ale nakonci po nás chtěli, abysme nakupovali. Kupodivu to nebylo drahé. Prsten s malým safírem vycházel cca na 1300 Kč. Další zastávka byla u Suranga doma, kde nám jeho žena dala curry. A pak nás ještě zavezl na tancování. To bylo fajn, ale jako tanečnice jsem čekala profesionálnější výkony. Samozřejmě jsme nemohli vynechat budhův zub.

Kandy - Trincomalle (6 nocí)
Trvá to asi 5,5 hodin autobusem, naštěstí je v půlce zastávka, takže se nemusíte bát, že by vám praskl močový měchýř. Z Trincomalle jsme potom pokračovali do Nilaveli a to ze dvou důvodů, cena ubytování i jídla byla naprosto rozdílná - Nilaveli= vesnička, kde zdechl pes, Trincomalle s turistickým ruchem a s cenama vcelku vysokýma. My chtěli hlavně klid a pohodu, i proto jsme volili Nilaveli. Pokud chcete ale party, sem nejezděte. Tady se skoro chodí spát se slepicema. Není tady velice kam jít. Ale pláž je nádherná. Můžete si najít i místa, kde budete úplně sami. Pokud máte nějaké požadavky na jídlo, tak si nakupte v Trincu. V nilaveli najdete jenom malí stánek. Můžete jet odtud na holubí ostrov, kde se dá šnorchlovat. Když se vám poštěstí, tak uvidíte i žraloky a želvy. My viděli jenom žraloka a spoustu krásných korálů a barevných ryb. Doporučuji se zde vydat hned ráno (8:30), protože kolem poledne se zde nedá skoro hnout. Na pláži je malinká restaurace, kde mají každý den čerstvé ryby. My jsme si objednali i humra, kterého číšník nechal na trhu koupit jenom kvůli nám. Co se ubytování týče, tak to zkuste možná přes Airbnb, nebo booking. Jedná se o malou vesničku a je tu fakt natřískáno (ubytování není mnoho). Počítejte tak se 3000 LKR za noc.

Trincomalle - Kolombo
Z trinca jsme zvolili noční vlak do kolomba - nekonečných 9 hodin. Vlak zde jezdí hrozně pomalu a v každé stanici stojí minimálně 15 minut. Úplně rozbití Vás vlak vyplivne v Kolombu po 4 ráno. V tuto dobu nic v Kolombu nic nečekejte..až tak o půl 6 začíná „živo“. Na nádraží si můžete taky uschovat batohy - za 56 LKR na celý den. My jsme chtěli kolombo trošku poznat, tak jsme si na něho nechali celý den, než jsme jeli na letiště. Ale nic k vidění tu není. Co se obchůdků týče, tak nakupte určitě po cestě - je tu relativně draho a nejsou zde takové poklady. Suvenýry zde taky moc nekoupíte.

A poslední zastávka - směr domů!

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Prezentace klienta

    Pollonaruwa na Srí Lance

    Pollonaruwa je nádherné středověké hlavní město Srí Lanky a zároveň starověké království, které bylo založeno jako první město v 11.století. Jako jedna z hlavních historických památek je součástí známého kulturního trojúhelníku Srí Lanky, který více

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@